Eğim Çelişkileri Kürenin Çürüyen Delilleri

Ufuktan gelen gemilerin önce bacalarının sonra gövdelerinin görünmesi küre dünya modeline delil midir?

Yunanlıların öne sürdüğü bu delil günümüzde çürütülmüştür. Görme duyumuzun bu verisi tamamen perspektifle ilgilidir. Perspektif ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Önce baca sonrasında gövde ve tamamının görünüyor olması da, atmosferdeki nemin verdiği mercek etkisidir. Bu etki gücünü yitirdikçe bu sıralama ortadan kaybolacaktır. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde verilen delilin çürüdüğünü farkedeceksiniz.

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • kardeşim hipersonik silah sistemleri tasarımcısı ve üreticisiyim bence düz dünya ki ben bu ismi sevmiyorum bence isim Rabbimin yeri onlarınki nasanın küresi baştan alırsam Rabbimin yer modelinin en kesin ve net ispatı gökkubbenin aşılamaz olduğu Rabbim nasip ederse benim bunun isbatı için katkım bi hipersonik silahı kullanarak (namlu çıkış hızı 14530km/saniye) gökkubbenin aşılamadığını ikanıtlamak
  Rabbimin bi meydan okuması var biliyorsunuz
  Ey cin ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak ‘üstün bir güç olmaksızın aşamazsınız.
  Rahman Suresi 33. Ayet
  Rabbim aşamazsınız demişse aşılamaz
  saygılar…..

 • Merhabalar,
  Siteniz hayırlı uğurlu olsun.
  Düz dünya fikrinin dikkate değer olduğunu fark ettiğim ilk konuydu. Bu video ile Ufuktan gelen gemilerin önce bacalarının sonra gövdelerinin görünmesi küre dünya modeline delil olamaz. Ancak düz dünya modeline de delil olduğunu düşünmüyorum. Çünkü elimizde ne kadar iyi zoom yapan cihaz da olsa elinde sonunda yavaş yavaş kaybolduğunu gözlemliyoruz. Bununla birlikte (bir videoda görmüştüm) normal bir kamerayı yere koyup yürüdüğümüzde de zamanla kaybolduğumuz gözleniyor. Yani;
  1-Zoom yapılmamış kamerada çok yakın bir mesafede vücudumuz kaybolmaya başlıyor
  2-Çıplak gözle insan gözünün sınırları boyunca yavaş yavaş gemiler kaybolmaya başlıyor
  3-Zoom yapabilen bir kamerada kapasitesi değerinden sonra yavaş yavaş gemiler kayboluyor.
  Bu sonuçlardan şunu çıkarıyorum: görüşümüzü engelleyen bir şeyler var ve bunu henüz ölçümleyemiyoruz. Atmosferin kırılma etkisi olduğunu düşünüyorum.