Genel

Perspektif (görünce) nedir?

Dilimize fransızcadan girme olan ‘Perspektif’ sözcüğü, derinlik, uzaktan görünüş, bakış açısı gibi detay anlamlar içermektedir. İki boyutlu zeminde üç boyutlu hissi veren bir çizim çeşididir.

Gördüğümüz bir nesne bizden uzaklaştıkça, görsel olarak ufalacak ve sonunda yok olacaktır yani görünmez uzaklıkta olacaktır. Birbirine paralel olan iki çizgi de uzaklaştıkça görsel olarak birleşecektir, görsel olarak birleştiği yerde de görünürlükleri sona erecektir, yeryüzü ile gökyüzünü böyle düşünebiliriz, birleştikleri yer ufuktur.

Gerçek manada yukarıda olan iki nesneden biri yine gerçek manada aşağıda olan diğer nesnenin aşağısında da görünülebilir, mesela penceremizden bakarken aslında penceremizden yukarıda olan nesneleri, penceremizin içinde görebiliriz, penceremizden ufuk çizgisini görmek gibi. Görme duyumuzun verilerini muhakkak perspektif denilen olguyu hesaba katarak değerlendirmeliyiz.

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın