Kürenin Çürüyen Delilleri

İskenderiyeli Hypatia’ya yüklenilen güneş merkezli küre dünya yalanı.

Dünyanın düzenini elinde tutan elit kesim, siyasi olayları kendi yalanlarına yontarak mağduriyeti oynamakta. Bu yazımda bunlardan birini işleyeceğim.

İskenderiyeli Hypatia

Hypatia, 370 – 415 yılları arasında yaşamıştır. Ünlü matematikçi Theon’un kızıdır. İskenderiye kütüphanesinde, hristiyan, paganist ve musevilere, matematik, felsefe ve astronomi üzerine dersler vermiştir. 5. yüzyıl kaynakları Hypatia’nın Platon, Aristoteles ve Plotinus felsefelerini benimsediğini yazar. İskenderiye valisi Orestes, vali olmadan önce Hypatia’dan ders almıştır ve bu sırada Hypatia’ya aşık olduğu bilinmektedir. Orestes’in valiliği döneminde piskopos Cyril’le aralarında siyasi anlaşmazlık vardır. Piskopos Cyril, Orestes ile olan siyasi anlaşmazlıkların Hypatia’yadan kaynaklandığı gerekçesiyle, bazı İncil ayetlerini aleyhinde kullanır. Hristiyanların geneli Hypatia’dan nefret etmiyor olsada, kıpti hristiyan bir çete tarafından taşlanarak linç edilmiştir.

Hypatia’nın ölümü hakkındaki  Socrates Scholasticus’un 439’da yazdığı en eski kaynak olan “Historia Ecclesiastica” da olay şöyle anlatılır:

«  …Hypatia’nın sık sık Vali Orestus ile görüşmesi Hristiyanların hoşuna gitmiyordu. Hypatia’nın, Vali Orestus ile Piskopos Cyril’in uzlaşmasını engellemeye çalıştığı düşünülüyordu. Böyle düşünen bir grup bağnaz, Peter adındaki çete liderleri ile birlikte Hypatia’nın evinin önünde pusuya yattılar ve onu beklemeye başladılar. Hypatia eve geldiğinde ise onu kaçırıp Caesareum adındaki bir kiliseye götürdükten sonra tamamen soydular. Ardından onu taşlayarak öldürdüler. Daha sonra Hypatia’nın parçalanmış bedenini alıp Cinaron adındaki bir yerde yaktılar. »

Hypatia kimileri tarafından,bağnazlığın masum bir kurbanı” olarak tanımlanırken, kimileri tarafından da “İskenderiyeli hayâsız bir öğretmen olarak kabul edilmiştir”.

Hypatia’nın bilime katkıları; gök cisimlerinin sınıflandırılmasında, hidrometrenin bulunmasında, sıvıların yoğunluk derecesinin belirlenmesinde ve daha birçok konuda etkisi olmuştur denir fakat Hypatia’nın eserlerinden günümüze ulaşabileni yoktur; Sinesius ile yazıştığı mektupların bir bölümü mevcuttur. Hypatia’nın biografisi kısaca böyledir.

 

Sahtekar Hollywood

Sahtekar Hollywood, 2009 yapımlı olar Agora filminde, Hypatia’nın ölümünü astronomi araştırmalarına, dünyanın hareket ettiğini söylemesine ve güneş merkezli küre dünya modelini çözmüş olmasına bağlar.

Tüm eğitim kurumlarının, ders kitaplarını ele geçiren bu sahtekar sistem, görsel medya aracılığı ile de algıları sürekli olarak sundukları sahte bilime yönlendirip, tarihin siyasi olaylarını da sundukları sahte bilime mağduriyet olarak işlerler.

 

 

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın