Evren Modeli Çelişkileri Kürenin Çürüyen Delilleri

Foucault sarkacı deneyinin çürütülmesi.

Foucault sarkacı, adını aldığı, fransız fizikçi Jean Bernard Leon Foucault tarafından tasarlanmıştır. Jiroskobu da bu fizikçi icat etmiştir. Sarkaç, dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü kanıtlama iddasındadır. Çalışma şekli ise yandaki animasyonda görüldüğü gibi olacağı idda edilmiş. Foucault sarkacının iddasına göre çalışmayacağını, herkezin test edebileceği eylemsizlik ilkesi yani dengelenmiş kuvvet olgusunu düşünerek sadece iki şekilde bile anlarız.

1. Sarkaç sürekli sallanmayacak kısa bir süre sonra duracaktır. Eylemsiz değil düşme eylemindedir bu düşme eylemi iple bağlı olduğu için gerçekleşmeyecek fakat sürekli sallanmasını durduracaktır. Günümüzde sergilenen sarkaç modelleri elektro mıknatıslı mekanizmalar tarafından ivmelenmektedirler.

2. Varsayalım dünya idda edildiği gibi kendi ekseni etrafında dönmektedir. Sarkaçtaki idda aradaki ipin bu dönmeden etkilenmeyeceğidir. Bu ne demek oluyor? Yani arada ip olmadan göğe salınan bir balon dünya ile beraber dönüyorken, zıpladığımızda dünya altımızdan kaymıyor bizi eylemsiz bırakıyor fakat sarkaçtaki ip dünyanın dönüşünden etkilenmiyor, etkilense zaten iddayı yerine getirme sıkıntısı doğar. Kısacası ‘Zıpladığımızda dünya neden altımızdan kaymıyor?’ sorusuna cevap veremeyip sadece gülen insanlar, sarkacın çalışması için zıpladığımızda dünya da altımızdan kayıyor dediklerini anlamıyorlar.

 

 

 

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • “Foucault sarkaç düzeneği, dünyanın döndüğüne yönelik şüpheleri olan insanları ikna amaçlı oluşturulmuş bir düzenektir. Ne yazık ki bilim bilgilerine ulaşma şansı yakalayan bizler bu tür yanıltıcı düzeneklere karşı uzun bir süre akıl tutulması yaşadık. Düzeneğin çalıştırılmasıyla ortaya çıkan problemleri, birbirine benzemeyen sonuçları, ters dönüşleri vb bir kenara bırakalım. Bu düzeneğin dünyanın dönüşünü ispat edebilmesi için sadece kutup bölgesinin merkezi veya merkezine yakın bir noktada kurulması gerekir. Küre modele göre sarkacın çizgisel bir doğrultuda sürekli ileri geri giderken altındaki karanın dairesel dönüşünü sadece kutup bölgelerinde görebiliriz. Sarkacı kutup dışında bir noktaya koyarsanız altındaki kara dairesel değil çizgisel bir hareket sağlar. Tıpkı güneş ve ayın çizgisel bir hatta gidiyor gibi görünmesine benzer.”

    • Ben farklı olmadığını düşünüyorum. Sarkacı kontrol altında tutan bir ip var bu ipi ortadan kaldırdığında ve sarkacı bir uçak olarak düşündüğünde, sarkacın etkilenme iddası uçakta geçersiz oluyor. Fark etmeniz umuduyla.

  • “meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum” ne harika bir söz olmuş. Allah sizi cehennem ateşine yanaştırmasın.