Düz Dünya Modeli

Düz dünyada gündüz ve gece nasıl olur?

Güneş dünyanın üzerinde yengeç , oğlak dönencelerinde ve bu ikisinin arasında olan yörüngelerde yüzer. Yengeç dönencesi  dairesinin cevresi  23.977 kilometredir. Oglak dönencesi  dairesinin cevresi  56.042 kilometredir.  Güneş, bir turunu yaklasik 24 saatte tamamlar, yengeç dönencesi ve yakınlarında daha yavaş… oğlak dönencesi ve yakınlarında daha hızlı hareket eder.

Gök kubbenin oluşturduğu iç bükey mercek etkisi, atmosferin verdigi mercek etkisi, ışınların kırılması ve gölgelerin açıları hesaba katılarak güneşin uzaklığı 6000 ile 7000 kilometre arasındadır, çapı ise 64 kilometredir.  Daha net bir yanıt verilmemesinin sebebi, düz dünya modelini tutarlı bulanların ellerinde, eğitim sistemi, maddi ve manevi destek olmadığı, hatta aksine köstek olunduğu için bu hesaplamalar cok düşük imkanlarla yapılmaktadır, bu imkanlara rağmen böylesine ses getirmesi de iddanın  tutarlılığının sonucudur.

Güneşin üzerimizdeki dönüşünün tamamını perspektiften dolayı göremeyiz. Güneşin yaklaşık 24 saatte tamamladığı bu turda, güneşi görebildiğimiz zaman dilimi gündüz,  göremediğimiz zaman dilimindeyse  gece olur, çapı 64 kilometre olan ve ortalama 6500 kilometre uzakta olan güneşin göze görünme ve gözden kaybolmasi  ufukta olur, uzun yolların, köprülerin, kara göremedigimiz sahillerin görünürlügünün de ufukta kaybolması gibi.

Gündüzün ve gecenin  24 saatten alacagi pay,  güneşin hangi dönencede ya da yakınında ve bizim bunu nereden izledigimize bağlıdır, bu unsurlar gündüzün ve gecenin uzunluklarını ve saat farklarını belirler.

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Güneşin yere uzaklığı ve yarıçapını nasıl hesapladığınız konusunda ve ya nerden bu bilgilerin kaynağını verirseniz sevinirim. Teşekkürler.