Düz Dünya Modeli

Düz dünya modelinde mevsimler nasıl oluşur?

Düz dünya modelinde mevsimlerin oluşması, küre dünya modelinde mevsimlerin oluşması açıklamasından çok daha tutarlıdır. Küre dünya modelinin açıklamasına göre: Güneş, eliptik yörüngeden dolayı dünyanın 147,5 milyon ile 152,5 milyon km. arası uzağındadır…  dünyanın eksen eğriliği sebebi ile ışınların dik ya da eğik gelmesi ile mevsimler oluşur… aradaki 5 milyon km. uzaklık ve yakınlık  ısı farkı oluşturmaz demektedirler. Gündüz ve gece arasında olan 5 10 derece sıcaklık farkı da bu açıklamanın tutarsızlığını ortaya sermektedir, küre modele göre yaşamı ortadan kaldıracak kadar bir fark olmak durumundadır.

Düz dünya modelinde güneş ve ay dünyanın üzerinde döner perspektiften dolayı uzaklaştıkça gözden kaybolurlar. Güneş dünyanın merkezini (kuzey kutbu) baz alarak, dünyanın üzerinde çember çizen bir yörüngede döner. Bu yörüngenin çapının en küçük ve güneşin dönme hızının en yavaş olduğu duruma yengeç dönencesi, çapının en büyük ve hızının en yüksek olduğu duruma oğlak dönencesi denir.  Güneş yengeç dönencesinde iken merkeze yakın yerler (Kuzey bölgesi) yaz, oğlak dönencesine doğru yol almaya başladığında sonbahar, oğlak dönencesindeyken kış, tekrar yengeç dönencesine doğru yol almaya başladığı zaman ilkbahar, tekrar yengeç dönencesine geldiğinde yine yaz mevsimleri yaşanır. Dünyanın merkezinin uzağındaki yerler (Güney bölgesi) için de bunun tam tersi olur. Ekvator denilen bölgede de ilkbahar yaz sonbahar yaz mevsimleri olur.

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Çember çiziyormuş.Allah c.c ve Muhammed s.a.v güneş batıyor diyorlar. Amacınız ne sizin ? Hz. Ebu Zerr (radıyallâhu anh) anlatıyor: Güneş batarken Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile birlikte mescidde idim. Bana: “Ey Ebu Zerr, biliyor musun bu Güneş nereye gidiyor?” diye sordu. Ben: “Allah ve Resulü daha iyi bilirler!” dedim. “Arşın altına secde yapmaya gider, bu maksadla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul edilmeyeceği, izin isteyip, izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır. O vakit kendisine: “Geldiğin yere dön!” denir. Böylece battığı yerden doğar. Bu durumu Cenab-ı Hakk’ın şu sözü haber vermektedir. (Mealen): “Güneş, duracağı zamana doğru yürüyüp gitmektedir. Bu aziz ve alim olan Allah’ın takdiridir” (Yasin 38).Buhari, Tefsir, Ya-sin 1, Bed’u’l-Halk 4, Tevhid 22, 23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, (4225)

  • Güneş gözden uzaklaşmıyor. Dünyada batıyor. Kur’an baz almanızı öneririm..Kehf Suresi/86: Sonunda güneşin battığı yere ulaşınca onu, kara balçıklı bir suda batıyor gördü. Orada bir millete rastladı. ‘Zülkarneyn! Onlara azap da edebilirsin, iyi muamelede de bulunabilirsin’ dedik.