Düz Dünya Modeli

Düz dünya modelinde mevsimler nasıl oluşur?

Düz dünya modelinde mevsimlerin oluşması, küre dünya modelinde mevsimlerin oluşması açıklamasından çok daha tutarlıdır. Küre dünya modelinin açıklamasına göre: Güneş, eliptik yörüngeden dolayı dünyanın 147,5 milyon ile 152,5 milyon km. arası uzağındadır…  dünyanın eksen eğriliği sebebi ile ışınların dik ya da eğik gelmesi ile mevsimler oluşur… aradaki 5 milyon km. uzaklık ve yakınlık  ısı farkı oluşturmaz demektedirler. Gündüz ve gece arasında olan 5 10 derece sıcaklık farkı da bu açıklamanın tutarsızlığını ortaya sermektedir, küre modele göre yaşamı ortadan kaldıracak kadar bir fark olmak durumundadır.

Düz dünya modelinde güneş ve ay dünyanın üzerinde döner perspektiften dolayı uzaklaştıkça gözden kaybolurlar. Güneş dünyanın merkezini (kuzey kutbu) baz alarak, dünyanın üzerinde çember çizen bir yörüngede döner. Bu yörüngenin çapının en küçük ve güneşin dönme hızının en yavaş olduğu duruma yengeç dönencesi, çapının en büyük ve hızının en yüksek olduğu duruma oğlak dönencesi denir.  Güneş yengeç dönencesinde iken merkeze yakın yerler (Kuzey bölgesi) yaz, oğlak dönencesine doğru yol almaya başladığında sonbahar, oğlak dönencesindeyken kış, tekrar yengeç dönencesine doğru yol almaya başladığı zaman ilkbahar, tekrar yengeç dönencesine geldiğinde yine yaz mevsimleri yaşanır. Dünyanın merkezinin uzağındaki yerler (Güney bölgesi) için de bunun tam tersi olur. Ekvator denilen bölgede de ilkbahar yaz sonbahar yaz mevsimleri olur.

Yazar hakkında

Zafer Zengin

Rabb'imin Kuran'da tarif ettiği şekilde mümin olmaya uğraşan, Kur'an algılarımda bazı meselelerde yanıldığım delillendirildiği taktirde, tükürdüğümü yalamaktan memnuniyet duyan bir kulum.

Yorum ekle

Yorum yazmak için tıklayın